Sort by

Hitarth has logged 264 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

2020
×
Edit this entry  
19
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paava Kadhaigal

Paava Kadhaigal

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vir Das: Outside in - The Lockdown Special

Vir Das: Outside in - The Lockdown Special

2020
×
Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Haywire

Haywire

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Indoo Ki Jawani

Indoo Ki Jawani

2020
×
★★
Edit this entry  
13
C/o Kancharapalem

C/o Kancharapalem

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kaul

Kaul

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Ram Dass, Going Home

Ram Dass, Going Home

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raavan

Raavan

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love Aaj Kal

Love Aaj Kal

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
K.G.F: Chapter 1

K.G.F: Chapter 1

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Ludo

Ludo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Ee Nagaraniki Emaindi

Ee Nagaraniki Emaindi

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
Read the review Edit this entry  
02
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Enemy of the People

An Enemy of the People

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Stranger

The Stranger

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kadakh

Kadakh

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bahut Hua Sammaan

Bahut Hua Sammaan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Life of Fish

The Life of Fish

2010
×
Edit this entry  
20
Hun Hunshi Hunshilal

Hun Hunshi Hunshilal

1992
×
Edit this entry  
20
Putham Pudhu Kaalai

Putham Pudhu Kaalai

2020
×
Read the review Edit this entry