Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
How High 2

How High 2

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frat Star

Frat Star

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clapping for the Wrong Reasons

Clapping for the Wrong Reasons

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
We Cry Together

We Cry Together

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Making Mr. Robot

Making Mr. Robot

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
M

M

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
07
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
03
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry