• Fruitvale Station

    Fruitvale Station

    ★★★

    Solid for what it is

  • Nowhere

    Nowhere

    ★★★

    Wish there were more out there like araki

  • The Menu

    The Menu

    ★★★

    If you look past the weak attempts at a deeper message, this movie is actually really entertaining and one of the most cleverly funny movies I’ve seen in a while

  • The Florida Project

    The Florida Project

    Almost unwatchable

  • A Charlie Brown Christmas

    A Charlie Brown Christmas

    ★★★★

    Charlie “sigma” Brown

  • The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums

    ★★★★

    Much better on rewatch. Certainly up there with Grand Budapest

  • Parasite

    Parasite

    ★★★

    Still don’t think this is that effective as a social commentary and I think it’s very flawed but I clicked with a lot more on rewatch.

  • Psycho

    Psycho

    ★★★

    Still think North by Northwest is the only exceptionally good Hitchcock

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★

    Not the biggest fan still, but it’s enjoyable ig. Paul Dano carried

  • Clapping for the Wrong Reasons

    Clapping for the Wrong Reasons

    I’d like to think this is a prequel to Atlanta lol. Really excited for the rest of season 4

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★

    Meh. Couldn’t really connect with this one an emotional scale in any way whatsoever

  • The Graduate

    The Graduate

    ★★★★

    Underrated sigma