Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Stargate

Stargate

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
One Crazy Summer

One Crazy Summer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Rad

Rad

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
My Spy

My Spy

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Ewok Adventure

The Ewok Adventure

1984
×
★★½
Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Made

Made

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★½
Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
The Secret of My Success

The Secret of My Success

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
U.S. Marshals

U.S. Marshals

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Unbroken: The Snowboard Life of Mark McMorris

Unbroken: The Snowboard Life of Mark McMorris

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Hercules

Hercules

1997
×
★★
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Explorers

Explorers

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
Stay

Stay

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Race to Witch Mountain

Race to Witch Mountain

2009
×
★★½
Edit this entry  
03
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Taken

Taken

2008
×
★★★★
Edit this entry