Sort by

Hemant has logged 146 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
27
We Ride: The Story of Snowboarding

We Ride: The Story of Snowboarding

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ava

Ava

2020
×
★½
Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
State of Play

State of Play

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night School

Night School

2018
×
★½
Edit this entry  
21
The Witches

The Witches

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Antitrust

Antitrust

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
Cloak & Dagger

Cloak & Dagger

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Brokedown Palace

Brokedown Palace

1999
×
★★½
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stand Up Guys

Stand Up Guys

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Man

The Man

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry