RSS feed for Hemant
  • Extraction

    Extraction

    ★★★★

    Solid action movie. And that one shot action set piece is everything.

  • Underwater

    Underwater

    ★★★

    Could of used about 30 more minutes living with the crew before the shit hits the fan.

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★★★

    The six year old demanded to watch this tonight. His first time watch. The Clone Wars, Rebels, and Resistance has really kicked both my sons into high gear regarding Star Wars. 

    I’m down with that.

  • See You Yesterday

    See You Yesterday

    ★★★½

    Not at all what I was expecting. I thought I was going to get a goofy time travel movie, but instead got a film dealing with some real heavy shit. 

    I quite liked it. You could feel Spike Lee’s influence all over it. I really think this film could have been next level with a more refined script, however. Too many times I felt the actions of the characters were just too unrealistic and were there to just service the…

  • The Platform

    The Platform

    ★★★

    Not at all subtle in its message, but still mostly entertaining. At only 94 minutes it feels longer than it is.

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★★

    Watched this with my 6 year old for the first time. My 9 year old also watched it with us, but he has seen it multiple times. 

    As stated in my previous review of A New Hope, the main reason to watch this was to try and clear things up for my 6 year old on the whole Vader thing. We have all been watching The Clone Wars and Rebels together and my 6 year old has become confused as…

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★★

    Watched this with my 6 year old for the first time. My 9 year old also watched, but he has seen it many times. 

    My 6 year old doesn’t seem to care about movies so I didn’t rush to show him these films. . But we have been watching Th Clone Wars and Rebels and I was wondering how much longer we could go before he got spoiled on the Vader thing. 

    Then during an episode of Rebels Ashoka calls…

  • Midway

    Midway

    ★★½

    Emmerich as fuck.

  • 21 Bridges

    21 Bridges

    ★★★

    Predictable but fun.

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★½

    I usually like long movies, but this one is too long.

  • Night Skies

    Night Skies

    This is the type of crap I end up watching when I try to stream something other than Friends.

  • Masterminds

    Masterminds

    ★½

    Incredibly bland up until Jason Sudeikis shows up. Then it’s still bland, but gets a little funnier. 

    And I think I may have seen a lot of this movie at some point. I didn’t have it logged, but may have seen bits of it on TV here and there.