2013

Hemant Naidu Hemant Naidu’s year in review

Hemant’s highest rated films

  • Titanic

    ★★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★★

  • The Goonies

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½

  • JFK

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★½

  • Another Earth

    ★★★★½

  • Sound of My Voice

    ★★★★½

  • Winter's Bone

    ★★★★½

  • Tootsie

    ★★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

  • End of Watch

    ★★★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 136 Films watched
  • 11.3 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

The Girl with the Dragon Tattoo

Jan 4

Most Watched

The Adventures of Tintin

twice

Last Film

Shadow Dancer

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
56 films
Thriller
49 films
Action
42 films
Comedy
36 films
Crime
29 films
Sci Fi
26 films
Adventure
24 films
Family
15 films
Mystery
13 films
Animation
11 films
USA
124 films
UK
17 films
Canada
8 films
France
8 films
Germany
4 films
New Zealand
3 films
India
2 films
Ireland
2 films
Italy
1 film
Malta
1 film
English
136 films
Spanish
11 films
French
9 films
Russian
5 films
Italian
4 films
German
4 films
Japanese
3 films
Arabic
3 films
Chinese
3 films
Ukrainian
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 38 Added 46

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Hemant’s most liked review

Atlas Shrugged II: The Strike

Imagine knowing what you know about Star Wars. Now imagine watching another film from the Emperor's perspective. One where he lives in his own bubble where he sees everyone unfairly trying to put an end to his heroic and noble efforts to keep the galaxy safe. He can't understand why…

More reviews

Hemant’s most liked list

Films My Sons Need to See

My sons were born in late 2010 and late 2013. I'm keeping a list of films that they need to see during their childhood.

I'd love to hear from you if you have any suggestions.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Can Mr. Smith Get to Washington Anymore?
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2013

  • Shadow Dancer
  • Welcome to the Punch
  • Lovelace
  • Elf
  • A Christmas Story
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Prisoners
  • Fast & Furious 6
  • Elysium
  • The Birth of Big Air
  • Jobs
  • The Wolverine
  • Waiting for Lightning
  • The Change-Up
  • J. Edgar
  • Interview with the Assassin
  • Can Mr. Smith Get to Washington Anymore?
  • Christmas with the Kranks
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Planes
  • Blue Caprice
  • Turbo
  • The Adventures of Tintin
  • The Adventures of Tintin
  • Titanic
  • JFK
  • Man of Steel
  • Dead Man Down
  • Empire State
  • The Great Gatsby
  • Our Idiot Brother
  • Europa Report
  • The Last Days on Mars
  • White House Down
  • Room 237
  • Friends with Benefits
  • Jedi Junkies
  • The People vs. George Lucas
  • Monsters University
  • The Hangover Part III
  • The Kings of Summer
  • 96 Minutes
  • The Last Castle
  • Black Rock
  • The Internship
  • Pacific Rim
  • The Purge
  • Mud
  • The Perks of Being a Wallflower
  • This Is the End
  • Toy Story 2
  • Columbus Circle
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • The East
  • A Single Shot
  • The Place Beyond the Pines
  • Iron Man 3
  • Side Effects
  • Lawless
  • Erased
  • World War Z
  • Pain & Gain
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • The Company You Keep
  • Parental Guidance
  • Rampart
  • Star Trek Into Darkness
  • Parker
  • Now You See Me
  • How to Train Your Dragon
  • Straw Dogs
  • Trance
  • Oblivion
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Silver Linings Playbook
  • Escape to Witch Mountain
  • Spring Breakers
  • Another Earth
  • 30 Minutes or Less
  • Sound of My Voice
  • Winter's Bone
  • Seven Psychopaths
  • Atlas Shrugged II: The Strike
  • The Last Starfighter
  • Robin Hood
  • Taken 2
  • Man on a Ledge
  • Devil
  • The Call
  • Safe
  • Bad Teacher
  • Green Lantern
  • Snitch
  • The Last Stand
  • Django Unchained
  • Brake
  • Indie Game: The Movie
  • Scream 4
  • A Good Day to Die Hard
  • Gangster Squad
  • Cloud Atlas
  • The Watch
  • Killing Them Softly
  • Baby Mama
  • Lincoln
  • Safety Not Guaranteed
  • Les Misérables
  • American Dreamz
  • Tootsie
  • Grown Ups
  • Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked
  • The Dictator
  • Zero Dark Thirty
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Cosmopolis
  • Life of Pi
  • Takers
  • Beasts of the Southern Wild
  • Red Dawn
  • The Master
  • All the King's Men
  • Hall Pass
  • Battle: Los Angeles
  • Cars 2
  • The Men Who Stare at Goats
  • Unknown
  • Skyfall
  • Flight
  • The Goonies
  • Watchmen
  • This Means War
  • Lockout
  • Cars
  • Dredd
  • End of Watch
  • The Girl with the Dragon Tattoo

Highly rated films Hemant missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Short Term 12
  • Bo Burnham: what.
  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more