Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★½

  • The Gift

    ★★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★

  • Jurassic World

    ★★★★

  • Spy

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 106 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Her

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

3 times

The Empire Strikes Back

twice

Avengers: Age of Ultron

twice

Last Film

Paper Towns

Dec 30

Genres, countries & languages

Action
47 films
Drama
44 films
Thriller
42 films
Sci Fi
37 films
Adventure
31 films
Comedy
25 films
Crime
16 films
Mystery
11 films
Romance
9 films
Fantasy
8 films
USA
95 films
UK
16 films
Australia
6 films
France
6 films
Germany
3 films
Canada
3 films
Spain
3 films
English
106 films
Spanish
6 films
German
5 films
Italian
4 films
French
4 films
Chinese
3 films
Cantonese
2 films
Hungarian
2 films
Korean
2 films
Russian
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Hemant’s most liked review

Star Wars: The Force Awakens

★★★★★

When you're looking forward to seeing it as much a second time as the first, and you enjoy it even more.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Transit
Average weighted rating:

2.7

Films Hemant watched in 2015

  • Paper Towns
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Fantastic Four
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • Trainwreck
  • The One I Love
  • Ant-Man
  • Cooties
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • American Ultra
  • Magic Mike XXL
  • Southpaw
  • Self/less
  • The Terminator
  • '71
  • Spy
  • Terminator Genisys
  • The Gift
  • Tomorrowland
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Cop Land
  • Jurassic World
  • San Andreas
  • The Martian
  • Cop Car
  • Avengers: Age of Ultron
  • Tracers
  • Spring
  • We Are What We Are
  • Noah
  • Mississippi Grind
  • American Heist
  • Furious 7
  • Mad Max: Fury Road
  • The Proposal
  • Home
  • Insurgent
  • It Follows
  • Ex Machina
  • While We're Young
  • The Interview
  • Chappie
  • Project Almanac
  • Kingsman: The Secret Service
  • Focus
  • Run All Night
  • Jupiter Ascending
  • Spare Parts
  • The Hunted
  • Identity Thief
  • The Guest
  • Night Moves
  • Locke
  • Time Lapse
  • American Sniper
  • Mad Max
  • Big Hero 6
  • Selma
  • Preservation
  • Blackhat
  • Black Sea
  • The Babadook
  • Avengers: Age of Ultron
  • Automata
  • Escobar: Paradise Lost
  • The Gambler
  • Blade Runner
  • Horrible Bosses 2
  • Taxi Driver
  • Taken 3
  • 21 & Over
  • Transit
  • Hot Tub Time Machine 2
  • A Most Violent Year
  • The Imitation Game
  • Interstellar
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Whiplash
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Foxcatcher
  • Predestination
  • The Theory of Everything
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Nightcrawler
  • Fury
  • John Wick
  • Grand Piano
  • Boyhood
  • A Walk Among the Tombstones
  • Lucy
  • The Grand Budapest Hotel
  • Gone Girl
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Ted
  • Paddington
  • Death Race
  • The Purge: Anarchy
  • Neighbors
  • Her

World map

Highly rated films Hemant is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Mustang
  • Carol
  • Son of Saul

Highly rated with Hemant’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • The Social Network
  • Back to the Future
  • World of Tomorrow
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Mad Max: Fury Road
  • Whiplash
  • Alien
  • Skyfall
  • Halloween
  • Jurassic Park
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Carol
  • The Terminator
  • Nightcrawler
  • The Grand Budapest Hotel
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Inside Out
  • Gone Girl
  • Mad Max 2
  • Blade Runner
  • Creed
  • Scream
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • Spotlight
  • The Guest
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Guardians of the Galaxy
  • The Hateful Eight
  • Anomalisa
  • The Avengers
  • A Nightmare on Elm Street
  • Sicario
  • Interstellar
  • The Lobster
  • Cobain: Montage of Heck
  • Brooklyn
  • Ex Machina
  • Back to the Future Part II
  • What We Do in the Shadows
  • Mommy
  • Steve Jobs
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • X-Men: Days of Future Past
  • Boyhood
  • Mistress America
  • Citizenfour
  • Phoenix
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Locke
  • Snowpiercer
  • Force Majeure
  • The Martian
  • Room
  • Edge of Tomorrow
  • Foxcatcher
  • Tangerine
  • John Wick

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more