Highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • It Comes at Night

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Lion

    ★★★★★

  • Incendies

    ★★★★★

  • O.J.: Made in America

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Enemy

    ★★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • Fences

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 113 Films watched
  • 9.4 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Snowden

Jan 1

Most Watched

Alien: Covenant

twice

Split

twice

Last Film

Bright

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
57 films
Action
41 films
Thriller
34 films
Sci Fi
24 films
Comedy
23 films
Adventure
22 films
Crime
20 films
Mystery
16 films
Romance
11 films
History
10 films
USA
101 films
UK
23 films
Canada
13 films
France
12 films
Germany
8 films
China
7 films
Hong Kong
4 films
Hungary
3 films
India
3 films
Belgium
3 films
English
109 films
French
3 films
Indonesian
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 58 Added 207

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Hemant’s most liked review

Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

★★★★★

When a film’s visuals, score, acting, and overall theme come together in an exhilarating experience that feels like a natural extension of the original, while in many ways, surpassing it.

More reviews

Hemant’s most liked list

The Breadwinner
The Dark Tower
American Made

Frozen Fest 2018

To start off 2018 I have challenged myself to watch 30 films in 30 days. This includes new films and re-watches in my home theatre, or a public theatre.

This is the 3rd year of my 30 movies in 30 days. It was formerly known as Thirty Fest, but I've…

More lists

Highs and lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Paul Blart: Mall Cop 2
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Bushwick
Average weighted rating:

2.5

Films Hemant watched in 2017

  • Bright
  • Detroit
  • mother!
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Transformers: The Last Knight
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • State of Play
  • The Hitman's Bodyguard
  • Free Fire
  • Atomic Blonde
  • War for the Planet of the Apes
  • Baby Driver
  • Spider-Man: Homecoming
  • Blade Runner 2049
  • The Big Sick
  • It Comes at Night
  • T2 Trainspotting
  • Trainspotting
  • Bushwick
  • Why Him?
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Personal Shopper
  • The Discovery
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Alien: Covenant
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • The Lost City of Z
  • Dunkirk
  • Kong: Skull Island
  • Ghost in the Shell
  • The Fate of the Furious
  • Wonder Woman
  • Life
  • John Wick: Chapter 2
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Logan
  • Get Out
  • xXx: Return of Xander Cage
  • Alien: Covenant
  • Colonia
  • La La Land
  • Sex Tape
  • Due Date
  • Goon
  • Daddy's Home
  • Warrior
  • Split
  • The Founder
  • The Void
  • Silence
  • Lion
  • Office Christmas Party
  • The BFG
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • War Dogs
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Elle
  • Get Him to the Greek
  • Get Hard
  • Paul Blart: Mall Cop 2
  • Patriots Day
  • Live by Night
  • Jackie
  • Miss Sloane
  • Assassin's Creed
  • The Wedding Ringer
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • 11.22.63
  • Fences
  • Passengers
  • Moonlight
  • Moana
  • Allied
  • Nocturnal Animals
  • Doctor Strange
  • Manchester by the Sea
  • Hacksaw Ridge
  • Arrival
  • The Secret Life of Pets
  • Inferno
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Bernie
  • A Scanner Darkly
  • Hidden Figures
  • Waking Life
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • The Newton Boys
  • Split
  • A Most Wanted Man
  • Operation Avalanche
  • True Memoirs of an International Assassin
  • Hardcore Henry
  • Escape from New York
  • O.J.: Made in America
  • The Girl on the Train
  • There Will Be Blood
  • My Dinner with Andre
  • Polytechnique
  • The Magnificent Seven
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Accountant
  • Deepwater Horizon
  • Children of Men
  • Enemy
  • Incendies
  • Sing Street
  • Captain Fantastic
  • Hell or High Water
  • The Raid
  • Sucker Punch
  • Snowden

World map

Highly rated films Hemant is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • I Dream in Another Language
  • Newsies
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Highly rated with Hemant’s friends Patron

  • Whiplash
  • Mad Max: Fury Road
  • The Social Network
  • The Empire Strikes Back
  • Inception
  • It's a Wonderful Life
  • 2001: A Space Odyssey
  • Inglourious Basterds
  • Gone Girl
  • The Dark Knight
  • Jaws
  • 12 Angry Men
  • Singin' in the Rain
  • Before Sunset
  • There Will Be Blood
  • The Silence of the Lambs
  • In the Mood for Love
  • Fargo
  • Star Wars
  • The Thing
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Die Hard
  • Carol
  • Raiders of the Lost Ark
  • Alien
  • The Shining
  • Interstellar
  • The Godfather
  • Rosemary's Baby
  • GoodFellas
  • Pulp Fiction
  • Before Sunrise
  • Back to the Future
  • Heat
  • La La Land
  • Paris, Texas
  • Psycho
  • Jurassic Park
  • Zodiac
  • The Prestige
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Exorcist
  • Prisoners
  • Big Little Lies
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Mulholland Drive
  • Fantastic Mr. Fox
  • Nightcrawler
  • Spider-Man 2
  • The Big Lebowski
  • Her
  • Donnie Darko
  • Se7en
  • Arrival
  • The Grand Budapest Hotel
  • Before Midnight
  • Apocalypse Now
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Boogie Nights

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more