Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Ready Player One

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • Pride & Prejudice

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 155 Films watched
  • 12.9 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

The Breadwinner

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

3 times

Game Night

twice

Justice League

twice

Sicario

twice

Ready Player One

twice

Last Film

A Simple Favor

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
65 films
Action
60 films
Sci Fi
51 films
Thriller
48 films
Adventure
40 films
Comedy
38 films
Horror
26 films
Crime
25 films
Mystery
23 films
Fantasy
16 films
USA
149 films
UK
28 films
Canada
13 films
France
6 films
Germany
5 films
China
5 films
Japan
2 films
Denmark
2 films
India
2 films
Ireland
2 films
English
154 films
Spanish
16 films
French
8 films
Russian
7 films
Chinese
6 films
Italian
5 films
German
4 films
Cantonese
3 films
Thai
3 films
Xhosa
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 77 Added 124

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Hemant’s most liked review

Thoroughbreds

★★★★

When a film effectively portrays how privilege can create a lack of empathy and a major disconnect with others leading to disastrous results - and though a slowburn, Anya Taylor-Joy and Olivia Cooke keep you engaged.

I talk more about this film in Episode 33 of the Red 7 Movie Cast: www.redsevencast.com/2018/07/25/episode-33-you-were-never-really-here-thoroughbreds/

More reviews

Hemant’s most liked list

2016 Oscar Best Picture Nominations Ranked

My rankings for the 2016 Best Picture Oscar nominations.

The rankings may change as time goes on.

Just realized I haven't seen Brooklyn yet.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Geostorm
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

School's Out!
Average weighted rating:

3.6

Films Hemant watched in 2018

  • A Simple Favor
  • Spider-Man: Homecoming
  • Bird Box
  • In the Line of Fire
  • Game Night
  • Pan's Labyrinth
  • Justice League
  • Coming to America
  • Aquaman
  • Bodied
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Eighth Grade
  • Roma
  • The Equalizer 2
  • Passengers
  • Gran Torino
  • Creed II
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • Eyes Wide Shut
  • Finding Forrester
  • Gremlins
  • The Meg
  • Blackhat
  • Full Metal Jacket
  • BlacKkKlansman
  • The Shining
  • Push
  • Semi-Pro
  • Event Horizon
  • Sicario
  • Interstellar
  • The Skeleton Key
  • 2001: A Space Odyssey
  • 10 Cloverfield Lane
  • Ready Player One
  • Summer of 84
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Christine
  • Ant-Man and the Wasp
  • Iron Man 2
  • Apostle
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Halloween
  • Skyscraper
  • Fast Five
  • The Thing
  • Titanic
  • Uncle Drew
  • The First Purge
  • Support the Girls
  • Hold the Dark
  • Solo: A Star Wars Story
  • Mandy
  • The Predator
  • School's Out!
  • Ocean's Eight
  • Need for Speed
  • School of Rock
  • Pride & Prejudice
  • Hereditary
  • Blue Thunder
  • Searching
  • Upgrade
  • The Iron Giant
  • Deadpool 2
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • Ant-Man
  • Everybody Wants Some!!
  • Crazy Rich Asians
  • Extinction
  • Like Father
  • Daylight
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Set It Up
  • Rampage
  • Thoroughbreds
  • You Were Never Really Here
  • A Quiet Place
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Blockers
  • The Endless
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Jumper
  • Pacific Rim: Uprising
  • Tomb Raider
  • 12 Strong
  • Red Sparrow
  • Game Night
  • Sicario
  • The Karate Kid Part III
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Shape of Water
  • Black Panther
  • The Commuter
  • Maze Runner: The Death Cure
  • K-19: The Widowmaker
  • Anon
  • Avengers: Infinity War
  • The Post
  • American Honey
  • I, Tonya
  • Coco
  • Molly's Game
  • Flight of the Navigator
  • The Director and the Jedi
  • Sleeping with Other People
  • Ready Player One
  • The Beguiled
  • The Karate Kid
  • Thor: Ragnarok
  • Lady Bird
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Justice League
  • Sunshine Cleaning
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Thirteen
  • Annihilation
  • Mute
  • Black Panther
  • Fast Times at Ridgemont High
  • The Ritual
  • Strange Days
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Cloverfield Paradox
  • Surveillance
  • 47 Meters Down
  • SpaceCamp
  • Ingrid Goes West
  • Mudbound
  • The Winning Season
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Geostorm
  • Bokeh
  • The Lego Batman Movie
  • The Foreigner
  • A Cure for Wellness
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Only God Forgives
  • Happy Death Day
  • The Edge of Seventeen
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Logan Lucky
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Elephant
  • Colossal
  • It
  • Swallows and Amazons
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Wind River
  • Battle of the Sexes
  • A Ghost Story
  • American Made
  • The Dark Tower
  • The Breadwinner

World map

Highly rated films Hemant is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • The Favourite

Highly rated with Hemant’s friends Patron

  • The Empire Strikes Back
  • Schindler's List
  • There Will Be Blood
  • Whiplash
  • Alice in Wonderland
  • The Silence of the Lambs
  • La La Land
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Social Network
  • Jaws
  • Inglourious Basterds
  • No Country for Old Men
  • Mulholland Drive
  • Mad Max: Fury Road
  • The Godfather: Part II
  • GoodFellas
  • The Shining
  • Before Sunset
  • The Godfather
  • Star Wars
  • Pulp Fiction
  • The Dark Knight
  • Alien
  • Gone Girl
  • Psycho
  • Mommy
  • Seven Samurai
  • Jurassic Park
  • The Big Lebowski
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • It's a Wonderful Life
  • Inception
  • Django Unchained
  • Black Swan
  • Pan's Labyrinth
  • In the Mood for Love
  • Magnolia
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Incredibles
  • Se7en
  • Taxi Driver
  • The Thing
  • Carol
  • Ratatouille
  • The Grand Budapest Hotel
  • Back to the Future
  • Raiders of the Lost Ark
  • Die Hard
  • Before Sunrise
  • The Tree of Life
  • Zodiac
  • Boogie Nights
  • Her
  • Moonlight
  • Children of Men
  • The Iron Giant
  • Rear Window
  • Fantastic Mr. Fox
  • Casablanca
  • WALL·E

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more