2019

Hemant Naidu Hemant Naidu’s year to date

Hemant’s highest rated films

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • The Rider

    ★★★★½

  • Zero Charisma

    ★★★½

  • Revenge

    ★★★½

  • Assassination Nation

    ★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★½

  • Cam

    ★★½

  • Mid90s

    ★★½

  • The Predator

    ★★½

  • Venom

    ★½

  • Rough Night

Films by week

Jan Dec
  • 16 Films watched
  • 16 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

Rough Night

Jan 1

Last Film

Assassination Nation

Jan 15

Genres, Countries & Languages

Drama
9 films
Comedy
7 films
Thriller
6 films
Crime
4 films
Mystery
3 films
Action
3 films
Sci Fi
3 films
Horror
3 films
Adventure
2 films
Western
1 film
USA
14 films
France
3 films
Denmark
1 film
Canada
1 film
Malta
1 film
Sweden
1 film
UK
1 film
Germany
1 film
China
1 film
English
16 films
French
1 film
German
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 23

Watchlist

Stars

Crew

Hemant’s most liked review

Bodied

★★★½

When a film effectively explores prejudice, boundaries, and what is considered to be off-limits within the context of art through the lens of battle rap, but tends to overstay its welcome with an excessively long run time.

I talk more about this film in episode 55 of the Red 7 Movie Cast. Listen and subscribe at www.redsevencast.com/2018/12/28/55-aquaman/.

More reviews

Hemant’s most liked list

Frozen Fest 2019

To start off 2019 I have challenged myself to watch 30 films in 30 days. This includes new films and re-watches in my home theatre, or a public theatre.

This is the 4th year of my 30 movies in 30 days. It was formerly known as Thirty Fest, but I've changed it to Frozen Fest, a more fitting name for January in the Canadian Prairies.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Paddington 2
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Predator
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Sorry to Bother You
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Zero Charisma
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2019

  • Assassination Nation
  • First Reformed
  • Murder on the Orient Express
  • Blindspotting
  • Cam
  • Zero Charisma
  • Mid90s
  • Venom
  • The House That Jack Built
  • Paddington 2
  • Sorry to Bother You
  • The Predator
  • The Rider
  • Revenge
  • Bad Times at the El Royale
  • Rough Night

Highly rated films Hemant missed

  • Avengers: Endgame
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Velvet Buzzsaw
  • Alita: Battle Angel
  • The Ocean at the End of the Lane
  • Domino
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Fyre Fraud

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more