Sort by

Hal has logged 534 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ghost Train

The Ghost Train

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The 317th Platoon

The 317th Platoon

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fear

Fear

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Vampyre

The Last Vampyre

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Master Blackmailer

The Master Blackmailer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wind in the Willows

The Wind in the Willows

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Man Upstairs

The Man Upstairs

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sign of Four

The Sign of Four

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Evil Angels

Evil Angels

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry