• The Heiress

    ★★★★

  • The Third Man

  • 3 Godfathers

    ★★★

  • Bicycle Thieves

  • Red River

    ★★★★★

  • Rope

  • They Live by Night

    ★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Key Largo

    ★★★★

  • Abbott and Costello Meet Frankenstein

    ★★★

  • The Pirate

    ★★★

  • Fort Apache

    ★★★★

  • The Search

    ★★★

  • The Naked City

    ★★★★

  • Call Northside 777

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • Brighton Rock

    ★★★

  • Daisy Kenyon

    ★★★

  • The Lady from Shanghai

  • Out of the Past

    ★★★★★

  • Dark Passage

    ★★★

  • Great Expectations

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

  • The Killers

    ★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★★★

  • Bedlam

    ★★★

  • Gilda

  • Scarlet Street

    ★★★★

  • Brief Encounter

  • Detour

    ★★★★

  • Mildred Pierce

  • Isle of the Dead

    ★★★★

  • The Picture of Dorian Gray

  • The Body Snatcher

    ★★★★

  • Murder, My Sweet

    ★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★★

  • The Woman in the Window

    ★★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★

  • Laura

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Gaslight

    ★★★

  • The Curse of the Cat People

    ★★★

  • The Ghost Ship

    ★★★

  • The Seventh Victim

    ★★★★

  • The Leopard Man

    ★★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★★★

  • Bambi

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

    ★★★

  • Citizen Kane

  • Rebecca

    ★★★★★

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

  • The Wizard of Oz

  • Stagecoach

  • The Adventures of Robin Hood

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Grand Illusion

  • Captain Blood

  • The 39 Steps

    ★★★

  • The Black Cat

    ★★★★