Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hatching

Hatching

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Number Fourteen, Home

Number Fourteen, Home

2013
×
Edit this entry  
17
Number Eight

Number Eight

2007
×
Edit this entry  
13
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
La Ricotta

La Ricotta

1963
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ambulance

Ambulance

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jerrod Carmichael: Rothaniel

Jerrod Carmichael: Rothaniel

2022
×
Edit this entry  
01
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dig!

Dig!

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Birthday

Birthday

2018
×
Edit this entry  
22
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
CODA

CODA

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Canyons

The Canyons

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Edit this entry  
09
Nobody

Nobody

2021
×
★★
Edit this entry  
09
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Flee

Flee

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Life of Crime: 1984-2020

Life of Crime: 1984-2020

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry