Highest rated films

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Free Solo

    ★★★★½

  • The Sisters Brothers

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★★½

  • Filmworker

    ★★★★½

  • RoboCop

    ★★★★

  • Ghostwatch

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 36 Films watched
  • 3 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Bad Times at the El Royale

Oct 13

Last Film

Black Mirror: Bandersnatch

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
16 films
Thriller
14 films
Horror
11 films
Comedy
7 films
Mystery
6 films
Documentary
5 films
Sci Fi
5 films
Action
4 films
TV Movie
3 films
Western
2 films
USA
29 films
UK
9 films
Italy
2 films
France
1 film
Germany
1 film
Ireland
1 film
Australia
1 film
Romania
1 film
English
33 films
German
4 films
Spanish
4 films
French
3 films
Korean
1 film
Malay
1 film
Polish
1 film
Russian
1 film
Japanese
1 film
Croatian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Harris’s most liked review

Creed II

★★★

Creed II’s “screw in a lightbulb” joke < Creed’s joke about “the cloud”

More reviews

Harris’s most liked list

2014 In Review

I graduated college this year and started real life

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

My Dinner with Hervé
Average weighted rating:

3.2

Films Harris watched in 2018

  • Black Mirror: Bandersnatch
  • De Palma
  • A Clockwork Orange
  • Free Solo
  • Filmworker
  • Burning
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Support the Girls
  • Vox Lux
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Boy Erased
  • Scarface
  • The Favourite
  • The Lives of Others
  • Cam
  • The Front Runner
  • Creed II
  • McQueen
  • Deep Red
  • Widows
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • RoboCop
  • Eighth Grade
  • Suspiria
  • Audition
  • Venom
  • What We Do in the Shadows
  • The Shining
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • My Dinner with Hervé
  • The Sisters Brothers
  • Ghostwatch
  • Apostle
  • Halloween
  • Hellraiser
  • Bad Times at the El Royale

World Map

Highly rated films Harris is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still
  • Springsteen On Broadway
  • My First Film
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more