RSS feed for Heather
  • Let It Snow

    Let It Snow

    ★★½

    A little bland, but entertaining holiday romance, just in time for the best time of the year

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★

    Thoroughly enjoyed this one. Music, the dog and cat, the characters. It has heart.

  • Cold Moon

    Cold Moon

    ★½

    It was so bad it was good....

  • The Curse of La Llorona

    The Curse of La Llorona

    ★★½

    The most exciting thing about this movie was when my sister hit me in the face after a big jump scare. We had a good laugh and made some memories but this movie is very forgettable.

  • The Silence

    The Silence

    ★★½

    That ending....

  • Escape Room

    Escape Room

    ★★½

    Not great but still fun entertainment.

  • New Year, New You

    New Year, New You

    ★★★

    The ending got a little sloppy and it played up too many tropes, unfortunately. But overall it was entertaining.

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★★½

    Pacing was a bit off but I enjoyed the story. The ending was a bit sappy, though.

  • The Man Who Invented Christmas

    The Man Who Invented Christmas

    ★★★★

    A light-hearted look at what inspired Mr. Dickens to write his most famous story. My whole family loved it!

  • Dumplin'

    Dumplin'

    ★★★★

    I thoroughly enjoyed this adorable story.

  • Emma

    Emma

    ★★★★

    Well done adaptation. Thoroughly enjoyed Jeremy Northam as Knightley and Toni Collete as Harriet. Funny and romantic, classic rom-com.

  • Wildling

    Wildling

    ★★½

    While the concept was fascinating I felt the execution was lacking. Plot holes galore and inconsistent logic made sure I didn’t enjoy this one like I had hoped.