Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
Read the review Edit this entry  
05
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
Read the review Edit this entry  
13
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Edit this entry  
09
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bob Dylan - Dont Look Back

Bob Dylan - Dont Look Back

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Year

The Big Year

2011
×
Edit this entry  
15
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nobody

Nobody

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Living End

The Living End

1992
×
Read the review Edit this entry  
27
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Present

The Present

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
Edit this entry  
24
White Eye

White Eye

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
Read the review Edit this entry