hunter has logged 47 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Enough Said

Enough Said

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Head

Head

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mutant Aliens

Mutant Aliens

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Happiness

Happiness

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry