Sort by

Florian has logged 70 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★
Edit this entry  
07
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Who: The Power of the Doctor

Doctor Who: The Power of the Doctor

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Who: Legend of the Sea Devils

Doctor Who: Legend of the Sea Devils

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Who: Eve of the Daleks

Doctor Who: Eve of the Daleks

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
Read the review Edit this entry  
25
Fireball: Visitors from Darker Worlds

Fireball: Visitors from Darker Worlds

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
★★
Edit this entry  
09
King of the Animals

King of the Animals

1994
×
Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
All Is One. Except 0

All Is One. Except 0

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Luck

Luck

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★
Edit this entry  
08
Code 8

Code 8

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★½
Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Spectral

Spectral

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Downsizing

Downsizing

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Lou Andreas-Salomé, The Audacity to be Free

Lou Andreas-Salomé, The Audacity to be Free

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry