• Z for Zachariah

  • The Clash: New Year's Day '77

    ★★★

  • Black Mirror: White Christmas

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Into the Woods

    ★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

  • Big Hero 6

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★★

  • The Absent One

    ★★★

  • A Walk Among the Tombstones

    ★½

  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

    ★★★½

  • The Maze Runner

    ★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★

  • Nightcrawler

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • The Purge: Anarchy

  • Happy Christmas

    ½

  • The Anomaly

  • All This Mayhem

    ★★★★

  • 22 Jump Street

    ★★

  • Maleficent

  • Edge of Tomorrow

    ★★★

  • Cold in July

  • Maps to the Stars

    ★★½

  • Two Days, One Night

    ★★★★

  • It Follows

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • Need for Speed

  • Beyond Clueless

  • Veronica Mars

    ★★★

  • Creep

    ★★½

  • The House of Him

    ★★★½

  • Ice Poison

    ★★½

  • The Lego Movie

    ★★★

  • Non-Stop

    ★★½

  • The Raid 2

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • A Most Wanted Man

  • Life After Beth

    ★★★

  • Obvious Child

    ★★★★

  • Frozen

    ★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • Finding Vivian Maier

    ★★★★

  • Oculus

    ★★½

  • Prisoners

    ★★★★

  • Banshee Chapter

  • Drinking Buddies

    ★★½

  • The Mortal Instruments: City of Bones

  • The Last Days on Mars

  • Elysium

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • This Is the End

    ★★½

  • Like Father, Like Son

    ★★★★

  • Library Wars

    ★★½

  • The Machine

  • In Fear

    ★★½

  • The Keeper of Lost Causes

    ★★½

  • Warm Bodies

    ★★★

  • Parker

    ★★

  • Ain't Them Bodies Saints

    ★★★

  • This Is 40

    ★★½

  • Radioman

  • Wreck-It Ralph

    ★★★

  • Would You Rather

  • Pitch Perfect

    ★★★★½

  • Looper

    ★★★

  • End of Watch

    ★★★

  • Tower Block

    ★★

  • Byzantium

    ★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★