hollie has logged 226 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gummo

Gummo

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shivers

Shivers

1975
×
★★
Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nest

The Nest

2013
×
Read prior review Edit this entry  
01
We Have a Pope

We Have a Pope

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Xala

Xala

1975
×
Edit this entry  
26
The Nest

The Nest

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider

Spider

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★½
Edit this entry  
11
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Edit this entry  
09
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry