hollie has logged 37 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★
Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The World According to Monsanto

The World According to Monsanto

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★
Edit this entry  
23
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Triangle

Triangle

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
½
Edit this entry  
20
Scalps

Scalps

1983
×
½
Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Thunderheart

Thunderheart

1992
×
★★
Edit this entry  
13
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bliss

Bliss

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
11
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
10
Faust

Faust

1926
×
★★
Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Champions, Part 2: Trappings of Power

The Champions, Part 2: Trappings of Power

1978
×
Edit this entry  
08
Memorandum

Memorandum

1967
×
Edit this entry  
07
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Reel Injun

Reel Injun

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★
Edit this entry  
05
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★
Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
White Fawn's Devotion: A Play Acted by a Tribe of Red Indians in America

White Fawn's Devotion: A Play Acted by a Tribe of Red Indians in America

1910
×
Edit this entry  
01
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★½
Edit this entry  
01
Incident at Restigouche

Incident at Restigouche

1984
×
Edit this entry  
01
Richard Cardinal: Cry from a Diary of a Métis Child

Richard Cardinal: Cry from a Diary of a Métis Child

1986
×
Edit this entry