RSS feed for hollie

hollie has logged 38 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
May

May

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Limbo

Limbo

2016
×
Edit this entry  
25
Washingtonia

Washingtonia

2014
×
Edit this entry  
25
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★
Edit this entry  
23
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
Edit this entry  
23
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Victor in Paradise

Victor in Paradise

2020
×
Edit this entry  
21
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
Edit this entry  
20
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
I Origins

I Origins

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
16
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Edit this entry  
14
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
12
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bedevilled

Bedevilled

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
Edit this entry  
04
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Edit this entry  
03
I'm Here

I'm Here

2010
×
Edit this entry  
02
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

2019
×
Edit this entry