Hollie has logged 649 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Confessions of Thomas Quick

The Confessions of Thomas Quick

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lion In Your Living Room

The Lion In Your Living Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★½
Edit this entry  
22
Charlie Brown's Christmas Tales

Charlie Brown's Christmas Tales

2002
×
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Rolling Papers

Rolling Papers

2015
×
★½
Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
20
Encino Man

Encino Man

1992
×
★½
Edit this entry  
16
The Trust

The Trust

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
★½
Edit this entry  
12
Deathly Presents

Deathly Presents

2015
×
Edit this entry  
12
Christmas Presence

Christmas Presence

2015
×
Edit this entry  
12
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elves

Elves

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
You Better Watch Out!

You Better Watch Out!

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★
Edit this entry  
05
Feeders 2: Slay Bells

Feeders 2: Slay Bells

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shriek If You Know What I Did Last Friday the Thirteenth

Shriek If You Know What I Did Last Friday the Thirteenth

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★½
Edit this entry  
03
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★½
Edit this entry  
03
American Pie

American Pie

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy Face Killer

Happy Face Killer

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs: The Inside Story

The Silence of the Lambs: The Inside Story

2010
×
Edit this entry  
29
Moment of Truth: Why My Daughter?

Moment of Truth: Why My Daughter?

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Morrison Murders: Based on a True Story

The Morrison Murders: Based on a True Story

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Murder in New Hampshire: The Pamela Wojas Smart Story

Murder in New Hampshire: The Pamela Wojas Smart Story

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Goodnight Sweet Wife: A Murder in Boston

Goodnight Sweet Wife: A Murder in Boston

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drew Peterson: Untouchable

Drew Peterson: Untouchable

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
Murder of Innocence

Murder of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
German Angst

German Angst

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Addams Family Reunion

Addams Family Reunion

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Making Michael Jackson's Thriller

Making Michael Jackson's Thriller

1983
×
Edit this entry  
21
Shock Chamber

Shock Chamber

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
It

It

1990
×
Read the review Edit this entry  
21
Creaturealm: From the Dead

Creaturealm: From the Dead

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
Creaturealm: Demons Wake

Creaturealm: Demons Wake

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost Stories: Graveyard Thriller

Ghost Stories: Graveyard Thriller

1986
×
Read the review Edit this entry