RSS feed for Hollie

Hollie has logged 556 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Faceless

Faceless

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wax Mask

The Wax Mask

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The 12 Days of Krampus

The 12 Days of Krampus

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Tales from the Grave, Volume 2: Happy Holidays

Tales from the Grave, Volume 2: Happy Holidays

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Potpourri

Potpourri

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Read the review Edit this entry  
21
Twas the Night of the Tree Beast

Twas the Night of the Tree Beast

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
Scary Little Fuckers (A Christmas Movie)

Scary Little Fuckers (A Christmas Movie)

2017
×
Edit this entry  
20
Frozen River

Frozen River

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night Visitors

Night Visitors

1987
×
★★½
Edit this entry  
19
Christmas Spirits

Christmas Spirits

1981
×
Edit this entry  
18
Wheeler

Wheeler

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Santa Swap: Merry Christmas Mr. Andersen

Santa Swap: Merry Christmas Mr. Andersen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Melancholy Fantastic

The Melancholy Fantastic

2011
×
Edit this entry  
17
Julekongen: Full rustning

Julekongen: Full rustning

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Lake Alice

Lake Alice

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Await Further Instructions

Await Further Instructions

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tinseltown

Tinseltown

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Red Christmas

Red Christmas

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Night Train

Night Train

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Reckless

Reckless

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do You See What I See?

Do You See What I See?

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
The Munsters' Scary Little Christmas

The Munsters' Scary Little Christmas

1996
×
★½
Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Persecution

Persecution

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'll Be Seeing You

I'll Be Seeing You

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home for Christmas

Home for Christmas

1990
×
Read the review Edit this entry  
08
Elves

Elves

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Trancers

Trancers

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Elf and the Magic Key

The Elf and the Magic Key

1993
×
Read the review Edit this entry  
07
The Christmas Star

The Christmas Star

1986
×
Read the review Edit this entry  
07
The Ringer

The Ringer

1972
×
Read the review Edit this entry  
06
Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
Secret Santa

Secret Santa

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Something to Live For

Something to Live For

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sick for Toys

Sick for Toys

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Secret Santa

Secret Santa

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Damned House of Hajn

The Damned House of Hajn

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cat Ladies

Cat Ladies

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
Mercy Christmas

Mercy Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Christmas Angel

The Christmas Angel

1904
×
Edit this entry