Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
9

9

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
Match

Match

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
Edit this entry  
18
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read prior review Edit this entry  
18
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Edit this entry  
13
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Edit this entry  
26
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★½
Edit this entry  
21
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Edit this entry  
24
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Edit this entry  
20
The Dresser

The Dresser

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
04
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★
Edit this entry  
28
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

2018
×
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Aladdin and the King of Thieves

Aladdin and the King of Thieves

1996
×
★½
Edit this entry  
06
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Machete

Machete

2010
×
★★½
Edit this entry