• The Matrix Resurrections

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★½

  • West Side Story

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★

  • Dave Chappelle: The Closer

    ★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • The In-Laws

    ★★½

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★

  • The Card Counter

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Jungle Cruise

    ★★★

  • Pig

    ★★½

  • Red Rocket

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • Benedetta

    ★★★½

  • The Souvenir: Part II

    ★★★★

  • Annette

    ★★★★

  • Heavens Hands

    ★★★½

  • Us Again

    ★★½

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★½

  • Framing Britney Spears

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★

  • Angel of Death 3D

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Baby Anger

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • OPAL

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★

  • Never Gonna Snow Again

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

    ★★★★

  • The Missing Pizza

    ★★½

  • Rick and Morty vs Genocider

    ★★★★½

  • The Old Guard

    ★★½

  • Hamilton

    ★★★½

  • Coming Out

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★★

  • Le Grand Rendez-Vous

  • In this lingering Twilight Sparkle.

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Bare

    ★★★

  • A Parks and Recreation Special

    ★★★★½

  • Extraction

    ★★★½

  • Curly Takes a Bath by the Sea

    ★★★½

  • Vertigo A.I.

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Scenes from My Life

    ★★

  • Tesla

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★