Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Murina

Murina

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Legend

Legend

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Final Cut

Final Cut

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boom!

Boom!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Pharmacist

The Pharmacist

1933
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Immortality and Resurrection For All!

Immortality and Resurrection For All!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Million Dollar Legs

Million Dollar Legs

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Louise Brooks

Louise Brooks

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Give Me Liberty

Give Me Liberty

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Burglar's Slide for Life

The Burglar's Slide for Life

1905
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
What We Leave Behind

What We Leave Behind

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Never Give a Sucker an Even Break

Never Give a Sucker an Even Break

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Major and the Minor

The Major and the Minor

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry