Sort by

Tristan has logged 43 entries for films during 2010.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Silent Souls

Silent Souls

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Redbelt

Redbelt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Saw

Saw

2004
×
★★
Edit this entry  
17
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Edit this entry  
23
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Edit this entry  
09
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Edit this entry