Sort by

Tristan has logged 108 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Edit this entry  
19
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
19
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry