Sort by

Tristan has logged 138 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bare

Bare

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Never Gonna Snow Again

Never Gonna Snow Again

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The In-Laws

The In-Laws

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bear 71

Bear 71

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Aferim!

Aferim!

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Road Movie

The Road Movie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Coorow-Latham Road

Coorow-Latham Road

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Trip Down Market Street Before the Fire

A Trip Down Market Street Before the Fire

1906
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rewind

Rewind

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dear Pyongyang

Dear Pyongyang

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fast Film

Fast Film

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nursery Rhymes

Nursery Rhymes

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nobody

Nobody

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vertigo A.I.

Vertigo A.I.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heavens Hands

Heavens Hands

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Reflexxx

American Reflexxx

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thunder

Thunder

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Kinky Ladies of Bourbon Street

The Kinky Ladies of Bourbon Street

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry