Sort by

nolan has logged 30 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★½
Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★½
Edit this entry  
20
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Subway

Subway

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★½
Edit this entry  
08
Loulou

Loulou

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Reel Bad Arabs: How Hollywood Vilifies a People

Reel Bad Arabs: How Hollywood Vilifies a People

2006
×
★★½
Edit this entry