Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Attenborough's Life in Colour

Attenborough's Life in Colour

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mask You Live In

The Mask You Live In

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ed, Edd n Eddy's Boo Haw Haw

Ed, Edd n Eddy's Boo Haw Haw

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manny & Lo

Manny & Lo

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry