Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hero

Hero

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Croupier

Croupier

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
Munich

Munich

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shut In

Shut In

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Surviving Edged Weapons

Surviving Edged Weapons

1988
×
Read the review Edit this entry  
14
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Generation Kill

Generation Kill

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Edit this entry  
28
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★
Edit this entry  
25
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★
Edit this entry  
13
Cop Out

Cop Out

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry