Sort by

alexandra has logged 254 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Giver

The Giver

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghosts of Christmas Past

Ghosts of Christmas Past

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Cusp

Cusp

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mystery Date

Mystery Date

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry