RSS feed for Felix
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The Leisure Seeker

The Leisure Seeker

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Laggies

Laggies

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nazi Sharks

Nazi Sharks

2015
×
Edit this entry  
11
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Concussion

Concussion

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Imperium

Imperium

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Die Rückkehr des Pokals – Der Film

Die Rückkehr des Pokals – Der Film

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Wilson

Wilson

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Summer of '44 - The Lost Generation

Summer of '44 - The Lost Generation

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Edit this entry  
29
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fleisch ist mein Gemüse

Fleisch ist mein Gemüse

2008
×
★★½
Edit this entry  
16
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hop

Hop

2011
×
★½
Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry