Sort by

Terence has logged 51 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Precious

Precious

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
District 9

District 9

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Help

The Help

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sun Children

Sun Children

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Hope

Hope

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlatan

Charlatan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Endless Trench

The Endless Trench

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hello, Stranger: The Movie

Hello, Stranger: The Movie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Music

Music

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dear Comrades!

Dear Comrades!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Song Without a Name

Song Without a Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wanting Mare

The Wanting Mare

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Little Things

The Little Things

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time in Venezuela

Once Upon a Time in Venezuela

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Notturno

Notturno

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Apples

Apples

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Son of Macho Dancer

Son of Macho Dancer

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Macho Dancer

Macho Dancer

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry