RSS feed for Scout

Scout has logged 74 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hara-Kiri: Death of a Samurai

Hara-Kiri: Death of a Samurai

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inferno

Inferno

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Catch Me Daddy

Catch Me Daddy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
L’argent

L’argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Everything Else

Everything Else

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Desperate Hours

Desperate Hours

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Neruda

Neruda

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rehearsal

The Rehearsal

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Room

The Room

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gleason

Gleason

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Miss Sharon Jones!

Miss Sharon Jones!

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Men Go to Battle

Men Go to Battle

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Outlaws and Angels

Outlaws and Angels

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hanezu

Hanezu

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
92 in the Shade

92 in the Shade

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Vampire

The Vampire

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry