RSS feed for Scout

Scout has logged 79 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The House of Ghosts

The House of Ghosts

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Service

No Service

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beata Virgo Viscera

Beata Virgo Viscera

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Abbott and Costello Go to Mars

Abbott and Costello Go to Mars

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Domino

Domino

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Quintet

Quintet

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spring Night, Summer Night

Spring Night, Summer Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Flor

La Flor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
In America

In America

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Return of the Living Dead 3

Return of the Living Dead 3

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Family Tour

A Family Tour

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In My Room

In My Room

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bisbee '17

Bisbee '17

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Keane

Keane

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
RoboCop 3

RoboCop 3

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scarred Hearts

Scarred Hearts

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Jericho Mile

The Jericho Mile

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry