Sort by

Craig J. Clark has logged 55 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Doctor of Doom

Doctor of Doom

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Invasion of the Star Creatures

Invasion of the Star Creatures

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Nude on the Moon

Nude on the Moon

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Snow Trail

Snow Trail

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Gorilla Gang

The Gorilla Gang

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snake Woman's Curse

Snake Woman's Curse

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dr Jekyll & Sister Hyde

Dr Jekyll & Sister Hyde

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deadwax

Deadwax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shocker

Shocker

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Games

Star Games

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
The Zombie Walks

The Zombie Walks

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Private Eyes

The Private Eyes

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creature with the Blue Hand

Creature with the Blue Hand

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Room 13

Room 13

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Indian Scarf

The Indian Scarf

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Torture Dungeon

Torture Dungeon

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lost Skeleton of Cadavra

The Lost Skeleton of Cadavra

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Another Day at the Office

Another Day at the Office

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
$5.15/Hr.

$5.15/Hr.

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Live from Shiva's Dance Floor

Live from Shiva's Dance Floor

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Censor

Censor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Snack and Drink

Snack and Drink

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry