William has logged 335 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snow Day

Snow Day

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
Read the review Edit this entry  
27
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Playing It Cool

Playing It Cool

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sometimes Always Never

Sometimes Always Never

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry