William has logged 27 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Joshy

Joshy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry