Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Tommy

Tommy

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Tommy
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Tommy’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • RRR

    RRR 2022

    ★★★★★ Watched by Tommy 23 Jun 2022

    keeping an eye on anyone who gives this less than a 5 who may support the rabid dogs of Britain

  • Blow Out

    Blow Out 1981

    ★★★★★ Watched by Tommy 23 Jun 2022

    *through tears* fuck tha U.S.A.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★ Watched by Tommy 22 Jun 2022

    The first movie made for the MCU in 12 years

  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi 2022

    ★★ Watched by Tommy 22 Jun 2022

    We used to make things in this country

  • Predator

    Predator 1987

    ★★★★ Watched by Tommy 22 Jun 2022

    I always forget how effectively this is actually a horror movie. CIA terror inflicted on CIA terrorists. Awesome.

  • Only God Forgives

    Only God Forgives 2013

    ★★★★★ Watched by Tommy 21 Jun 2022

    Lieutenant Chang correctly surmises that a single wicked strike with a Dha (ดาบ) is the only way to stop white westerners from ruining your beautiful city

  • Dashcam

    Dashcam 2021

    ★★★ Watched by Tommy 21 Jun 2022

    somewhat annoying movie that also happens to have some of the best found footage horror of the 21st century in it

  • Law Abiding Citizen

    Law Abiding Citizen 2009

    ★★★ Watched by Tommy 21 Jun 2022

    Not sure who keeps getting Gerard these roles but I think he's the only guy who could ever do em right

  • Ricochet

    Ricochet 1991

    ★★★★ Watched by Tommy 17 Jun 2022

    this is what actually happened to the Kony 2012 guy to make him do all that

  • Sicario: Day of the Soldado

    Sicario: Day of the Soldado 2018

    ★ Rewatched by Tommy 17 Jun 2022

    The first 90 minutes of this movie is basically Birth of a Nation for guys who see red when they hear the call to prayer

  • The Offer

    The Offer 2022

    ★ Added by Tommy

    evil

  • Road House

    Road House 1989

    ★★★★★ Rewatched by Tommy 15 Jun 2022

    sam elliott "shows trunk" or "blasts root" or "exposes the base of his penis" in this. godlike cinema. three people picked me up and slammed me into my couch after I screened the movie out of pure adrenaline

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 22

Review Tags

2
  • acab cinema
  • frightober
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro