Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Reset
password
×
Search:
James S
Profile
Activity
Activity
Films
Diary
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for James
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
James’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Amazon Video
Amazon Prime
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
Year
All time
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Apr
2018
21
Batman Begins
2005
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
12
25th Hour
2002
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
04
Lady Bird
2017
×
★★★★
Edit this entry
01
Ready Player One
2018
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
Mar
2018
17
Deadpool
2016
×
★★★★
Read prior review
Edit this entry
16
Terminator 2: Judgment Day
1991
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
05
Twin Peaks: The Return
2017
×
★★★★★
Edit this entry
Feb
2018
16
Spider-Man 3
2007
×
★★★
Read the review
Edit this entry
11
Spider-Man 2
2004
×
★★★★½
Read prior review
Edit this entry
10
Spider-Man
2002
×
★★★★
Read prior review
Edit this entry
09
You're So Cool Brewster! The Story of Fright Night
2016
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
09
Fright Night
1985
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
06
The Cloverfield Paradox
2018
×
★★
Read the review
Edit this entry
Jan
2018
25
The Handmaiden
2016
×
★★★★
Edit this entry
21
Molly's Game
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
20
The Guest
2014
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
20
Happy Death Day
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
18
The Shape of Water
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
13
The Big Lebowski
1998
×
★★★★½
Read prior review
Edit this entry
07
The Disaster Artist
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
06
The Room
2003
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
05
Black Mirror: Metalhead
2017
×
★★★
Edit this entry
05
Black Mirror: Hang the DJ
2017
×
★★★★
Edit this entry
04
Black Mirror: Crocodile
2017
×
★★★
Edit this entry
04
Black Mirror: Arkangel
2017
×
★★★½
Edit this entry
03
Black Mirror: USS Callister
2017
×
★★★★
Edit this entry
Dec
2017
30
The Killing of a Sacred Deer
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
28
I, Tonya
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
27
Kingsman: The Golden Circle
2017
×
★★★
Read the review
Edit this entry
26
Jaws
1975
×
★★★★★
Read prior review
Edit this entry
25
It's a Wonderful Life
1946
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
24
A Christmas Story
1983
×
★★★★★
Read prior review
Edit this entry
19
Home Alone
1990
×
★★★★½
Read prior review
Edit this entry
19
It
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
17
Die Hard
1988
×
★★★★½
Read prior review
Edit this entry
16
Star Wars: The Last Jedi
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
11
A Ghost Story
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
11
Dunkirk
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
03
Elf
2003
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
02
The Family Man
2000
×
★★½
Read the review
Edit this entry
Nov
2017
19
Return of the Jedi
1983
×
★★★★
Edit this entry
19
The Empire Strikes Back
1980
×
★★★★★
Edit this entry
18
Star Wars
1977
×
★★★★½
Edit this entry
15
Star Wars: The Force Awakens
2015
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
Oct
2017
31
Halloween II
1981
×
★★★½
Read prior review
Edit this entry
31
Halloween
1978
×
★★★★★
Read prior review
Edit this entry
28
Creep 2
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
28
The Texas Chain Saw Massacre
1974
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
22
Gerald's Game
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
21
Annabelle: Creation
2017
×
★★½
Read the review
Edit this entry
Newer
Older
1
2
3
…
13