RSS feed for James

James has logged 65 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Judgment Night

Judgment Night

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry