James has logged 83 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Curtains

Curtains

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Body Parts

Body Parts

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
8:46

8:46

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry