Sort by

James has logged 120 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cursed

Cursed

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Madman

Madman

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alligator

Alligator

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
976-EVIL

976-EVIL

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Spellbinder

Spellbinder

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alone

Alone

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Final Exam

Final Exam

1981
×
Read the review Edit this entry  
06
Cutting Class

Cutting Class

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Razorback

Razorback

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry