• Scream

    ★★

  • Squid Game

    ★★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • His House

    ★★½

  • 1917

    ★★

  • Joker

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Us

    ★★★★

  • Bird Box

    ★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • The Ritual

    ★★★

  • Young Thug: Wyclef Jean

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Beasts of No Nation

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Last Shift

    ★★★

  • The Taking of Deborah Logan

    ★★★★

  • Kid Cannabis

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★

  • Grease XXX: A Parody

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

  • G.N.A.R.

    ★★★★

  • Zindagi Na Milegi Dobara

    ★★★★

  • Let the Bullets Fly

    ★★★★½

  • The Book of Eli

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • The Haunting in Connecticut

  • Rab Ne Bana Di Jodi

    ★★★★

  • Deadgirl

    ★½

  • WALL·E

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Dragon Wars

    ½

  • Ping Pong Playa

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★½

  • Fanaa

    ★★★★

  • The World

    ★★★½

  • House of Flying Daggers

  • Ballistic: Ecks vs. Sever

    ★★★

  • Hero

    ★★★★

  • Big Shot's Funeral

    ★★★★½

  • Kabhi Khushi Kabhie Gham

    ★★★★

  • Monsoon Wedding

    ★★★½

  • American Psycho

  • Shower

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Dilwale Dulhania Le Jayenge

    ★★★★★

  • The Lion King

  • The Story of Qiu Ju

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★

  • Red Sorghum

    ★★★

  • Jaws: The Revenge

    ½

  • Commando

    ★★★★

  • After Hours

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★½

  • Yellow Earth

    ★★½

  • Sholay

    ★★★★

  • Ankur

    ★★★

  • Charulata

    ★★★½

  • Two Stage Sisters

    ★★

  • Mother India

    ★★★★