Sort by

Tristan has logged 491 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hush

Hush

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Songbird

Songbird

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Transhood

Transhood

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Read the review Edit this entry  
03
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Caché

Caché

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aladdin

Aladdin

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

1983
×
Read the review Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry