• The Call

    ★★★

  • Love and Monsters

    ★★½

  • I Care a Lot

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Night in Paradise

    ★★★★

  • Given

    ★★½

  • Work It

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★½

  • The Half of It

    ★★★★

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★½

  • Time to Hunt

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • His House

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★

  • Kim Ji-young, Born 1982

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • A Sun

    ★★★

  • Angel Has Fallen

    ½

  • Overseas

    ★★★★★

  • Nimic

    ★★★★

  • Kiss of the Rabbit God

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

  • Promare

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Us

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Fighting with My Family

    ★★★

  • We Are Little Zombies

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • 21st Century Girl

    ★★★★

  • House of Hummingbird

    ★★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • A Simple Favor

    ★★★

  • The Hows of Us

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Us and Them

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • Game Night

    ★★★★★

  • Love, Simon

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★★

  • Shirkers

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Siargao

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★½

  • Forgotten

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

  • Coco

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • 2048: Nowhere to Run

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • 2036: Nexus Dawn

    ½